Články

Jak založit živnostenské oprávnění

Nejjednodušší cesta k získání práce v zahraničí je spojena s živnostenským listem. Proto první vaše kroky povedou na živnostenský úřad. Ale jak se na jednání s úřady připravit? Na co nezapomenout? Jaké jsou možnosti? A proč vlastně živnostenský list? Na vaše otázky vám odpovíme v následujících řádcích. Co je živnostenský list? Hodně lidí vidí za […]

Nejjednodušší cesta k získání práce v zahraničí je spojena s živnostenským listem. Proto první vaše kroky povedou na živnostenský úřad. Ale jak se na jednání s úřady připravit? Na co nezapomenout? Jaké jsou možnosti? A proč vlastně živnostenský list? Na vaše otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Co je živnostenský list?

Hodně lidí vidí za živnostenským listem strašné problémy. Není tomu tak vůbec. Kdyby bylo, tak v české republice nemáme tolik IČařů;) Zákon o živnostenském podnikání upravuje a stanovuje podmínky k získání provozování vaší živnosti. Živnost je definována jako soustavná činnost, která je provozována samostatně, vlastním jménem, na vlastní zodpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Co to tedy jednoduše řečeno znamená? Živnostenský list vás opravduje k podnikání. Avšak podnikáte na vlastní jméno, na vlastní zodpovědost. Živnostenské oprávnění mají například: zedníci, malíři, kadeřnice, automechanici, bankovní poradci, realitní makléři, atd.

Co potřebuji k získání živnosti?

  • dosažení věku 18 let
  • bezúhonnost

Živnosti se dále dělí na dvě hlavní větve:

  • živnosti volné
  • živnosti vázané, řemeslné

Pro ohlášení (založení) živnosti volné potřebujete jen víše uvedené podmínky (minimální věk 18 let a trestní bezúhodnost). Pro získání živnosti řemeslných je třeba splnit zvláštní podmínky – podmínky odborné způsobilosti k vykonávání práce (například výúční list).

Jaké jsou rozdíli v živností?

Teoreticky žádný! Na oba typy živností můžete podnikat, pracovat, fakturovat, vydělávat peníze. Hlavní rozdíl poznáte, když budete podívat na konci roku daňové přiznání. Pokud máte živnost volnou, můžete si (dle platných zákonů) paušálně uplatit vaše výdaje ne výši 60%. Na živnost řemeslnou si můžete paušálně uplatit výdaje vy výši 80%!?

Co je paušální výdaj a jaký je rozdíl mezi 60% a 80%?

V tomto odstavci budeme již trošku konkrétnější. Dejme tomu, že chcete pracovat v zahraničí jako zedník. Dohromady pracujete 10 měsíců a 2 měsíce jste na dovolené, jezdíte zpátky za rodinou, atd. Měsíčně si vyděláte 100.000 Kč (pro snadnější výpočet).

Jestliže počítáme: 10 měsíců * 100.000 Kč = 1.000.000 Kč váš roční příjem.

V daňovém přiznání na volnou živnost tedy píšete:

živnost volná: vydělal jsem 1.000.000 Kč, paušálně jsou moje náklady 60%, takže můj čistý roční zisk je 400.000 Kč. Z této částky se vám následně bude počítat daň z příjmu, sociální, zdravotní, atd.

živnost řemeslná (vázaná): vydělal jsem 1.000.000 Kč, paušálně jsou moje náklady 80%, takže můj čistý roční zisk je 200.000 Kč. Z této částky se vám následně bude počítat daň z příjmu, sociální, zdravotní, atd.

jak je vidět na předchozím příkladu, živnosti řemeslné jsou tedy výhodnější!

Kam na úřad?

Na živnostenský úřad můžete kamkoliv! Nemusíte na úřad, pod který oficiálně patříte. To je super!

Jaké jso poplatky?

Ohlášení nové živnosti aktuálně stojí 1.000 Kč

Provedení změny v živnosti stojí 500 Kč

Sociální, zdravotní?

Při zakládání nové živnosti vás úředník/úřednice může vyzvat, že vás nahlásí rovnou na sociálním a zdravotním. Tuhle možnost určitě příjměte. Ušetří vám to běhání po dalších úřadech.

Jelikož již jste OSVČ (Osoba Samostatně Výdělečně Činná), tak musíte měsíčně platit státu sociální a zdravotní. V okamžiku psaní tohoto článku je částka kolem 5.500 Kč/měsíc. Aktuálně se ještě rozhoduje o nějaké superdani pro živnostníky, ale ještě nikomu (krom snad paní Schillerové) není jasné, jak má tahle daň fungovat a kolik za ni budeme platit.

Pokud jste zaměstnaní, odvádí tyhle platby za váš zaměstnavatel a ve výplatní pásce to vidíte jakou hrubou mzdu.

Můžu kdykoliv živnost zrušit?

Ano! Stejně jak jednoduše jste si živnost založili, tak stejně jednoduše ji můžete také zrušit. A opět to uděláte na nejbližším živnostenském úřadě.

Potřebujete pomoc s daňovým přiznáním? Obraťte se na nás! Pomůžeme, vymyslíme, optimalizujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.